Tvorba z dílny Jiříka TK.
Autor tratě: JiříkTK.
V roce 2024 uplynulo 65 let od doby, kdy bylo přijato politické rozhodnutí, že bude v Plzni postavena pionýrská dráha. Ta měla být jednou z atrakcí budovaného Parku kultury a oddechu na Lochotíně. Podobných drážek vzniklo na celém území tehdejšího Československa více, avšak plzeňská pionýrská železnice se od všech ostatních v jedné zásadní věci odlišovala - byla elektrizovaná.
Posláním pionýrských železnic bylo nejen zajistit dopravní spojení mezi jednotlivými významnými místy v konkrétní turisticky atraktivní oblasti, ale především také pomoci tehdejší socialistické mládeži prakticky se připravovat na své budoucí povolání železničáře.
Nejinak tomu bylo také v Plzni, kde práci výpravčích, průvodčích, vlakvedoucích i strojvedoucích vykonávali pionýři ve věku 12 až 15 let. Samozřejmě ale vždy pod dohledem starších instruktorů.
Stavba pionýrské železnice v Plzni byla zahájena 11.4.1959, první vlak projel trať ze zastávky Lochotínská ulice do zastávky Zoologická zahrada na Den železničářů 15.8.1959.
Délka prvního úseku trati byla 1,5 km a trať byla na obou koncích zakončena smyčkami.
První soupravou pro zajištění provozu na trati byla dvounápravová motorová lokomotiva s elektrickým přenosem výkonu a dvojice dvounápravových osobních vozů řady Bi/ú.
V následujícím roce byla pionýrská železnice zelektrizována a již počátkem května 1960 na trať vyjela čtyřdílná elektrická jednotka E10.01, která byla pro plzeňskou pionýrskou železnici vyrobena v blízké lokomotivce ŠKODA.
Zde je odkaz na stažení balíčku s tratí Pionýrská železnice Plzeň - archiv zip, cca 50 MB, verze z 6.1.2015, zde zveřejněno po dohodě s autorem 16.2.2025.
Historické fotografie z dob existence železnice.