Tratě skutečné i fiktivní

Tratě skutečné i fiktivní

Fiktivní trať DvoukolejkaDan J. mne požádal, abych zde vystavil poslední verzi Dvokoulejky od Jiříka TK. Důvodem je smutná událost, kdy nás opustil do železničního nebe jeden z významných členů zakladatelů československé MSTS komunity Tax a je oprávněná obava, že jeho web, kde je trať zveřejněna, přestane časem fungovat.


Jirka již před lety, konkrétně v roce 2007, začal pracovat na projektu fiktivní tratě s názvem Dvoukolejka.

Trať je situovaná do poloviny osmdesátých let. Do doby, kdy sice již parní lokomotivy v pravidelném provozu dávno nejezdily, ale zařízení, které vyžadovaly ještě nebyla zničena či odstraněna. A železnice nebyla dotčena úspornými opatřeními. Jirkovou inspirací byla Vlárská trať v úseku Veselí nad Moravou - Blažovice. Ještě v roce 2009 jste na zdejší neelektrifikované dvoukolejce mohli nalézt dvě stanice kompletně osazené mechanickými návěstidly a v několika dalších jimi bylo osazeno alespoň jedno zhlaví, popřípadě byla odjezdová a seřazovací návěstidla mechanická a vjezdová návěstidla a jejich předvěsti světelné. I mechanické závory zde byly v této době stále běžným jevem.

Jirka nakonec neustal ve své tvorbě jen u páteřní dvoukolejné tratě, ale vytvořil celou síť tratí umístěných kamsi na jih Moravy o délce přibližně 200 km. Z toho necelých 30 km je úzkrorozchodných o rozchodu 760 mm.

Pro detailisty je třeba upozornit, že trať je primárně stavěna pro pohled ze stanoviště strojvedoucího, nikoli pro pohled z ptačí perspektivy.

Kolejově je trať postavena na bázi X-Tracks a běží např. s globalem pro trať 310. Trať je funkční pod MSTS i OR a je určena pro zkušené uživatele MSTS/OR

Diskuzní fórum k trati najdete zde. Aktivity pro trať pak najdete například zde.


Zde je odkaz na stažení balíčku s tratí Dvoukolejka - archiv zip, 340 MB, verze ze 13.12.2022, zveřejněno 19.12.2022.

Zde se pak můžete podívat na orientační plán trati - dokument pdf, 231 kB, zveřejněno 19.12.2022.