Taxova tvorba

Poklady z již neexistujícího webu xtrain.alsat.sk

Vzpomínka úvodem

Na tomto místě najdete modely a skiny, které byly dlouhá léta ke stažení na xtrain.alsat.sk. Jejich tvůrcem byl Laco Zeman známý pod přezdívkou Tax. Tax byl aktivním členem MSTS/OR komunity v podstatě od počátku. Nejen, že byl vynikajícím modelářem, k mé velké radosti především vozidel z éry ČSD, ale byl i kvalitním moderátorem na fóru MSTS/OR, kde s nadhledem dokázal korigovat horké hlavy, ale i trpělivě poradit těm, kteří s MSTS nebo modelařením začínali. Bez jeho humoru se neobešly ani sleziny MSTS/OR komunity. Bohužel musím mluvit již v minulém čase, protože v říjnu 2022 nás Tax navždy opustil do železničního nebe.

Budiž čest tvé památce a díky za vše, co jsi pro MSTS vykonal.


Jak se ale dalo očekávat, velice záhy přestal funogvat Taxův web, odkud jsme mohli stahovat jeho modely. Nejvíc asi modely z éry ČSD chybí Danovi J., který tvoří vynikající aktivity z časů minulých. A tak mne Dan požádal, zda bych sem neumístil kopii Taxova webu. Sice jsem si dal z různých důvodů dost na čas, ale postupně se zde modely od Taxe objeví všechny. Věřím, že Tax by s tím souhlasil.

DŮLEŽITÉ! Downloady jsou určené pro zkušené modeláře. Upozorňuji totiž, že modely jsou zde ke stažení v původním ladění. Je proto třeba sledovat doporučení tvůrců aktivit pro případné aktualizace ladění. Stejně tak bohužel nemohu garantovat funkčnost případných odkazů na zvuky a kabiny.